Mirin webspace

Nejbohatší život má ten, kdo žije s minimem nároků

Informace

O mě

Věci, které jsou zde prezentovány jsou ve většině názory, výtvory a práce jednoho člověka, Mirka Kubelíka. Programováním se zabývám už poměrně dlouho. Úplně na začátku v 90. letech 20 století v éře DOSu mne k počítačům přitáhla demoscéna. Dnes už v podstatě neznámá část světa programování. Po vystudování telekomunikací jsem na nějakou dobu programování opustil a věnoval jsem se sítím a infrastruktuře Internetu.

Pak jsem se zas k programování vrátil, ale od demo grafiky, kterou bych se určitě živit nemohl, jsem se dostal k webu. Tam jsem skončil u backendů v PHP, nejdříve přimo ve „špagetovém“ PHP, pak naštěstí dorazily i do PHP různé frameworky, takže jsem začal na Zend Frameworku 1, který se ale v českých luzích a hájích moc neujal a skončil jsem u Nette.

Kromě programování a počítačů sleduji delší dobu i problematiku ropného zlomu a energetické krize, která ale po objevu břidličné ropy a plynu ustoupila dost do pozadí. Ačkoli je jen otázkou pár let, kdy boom břidlic skončí a budeme zase zpět.

Co jsem vytvořil

Uvádím níže pár věcí, které jsem vytvořil a stojí za zmínku. Je to spíše k archivním a dokumentačním účelům, protože velká část z toho je z dob, kdy ještě nic jako Git nebo snad GitHub neexistoval.

Tento web

Protože jsem velkým příznivcem open source a free software, tak zdrojové kódy tohoto webu si můžete prohlédnout na mém GitHubu. Je to web založený na Nette frameworku a designu blogu Hugo Octopress.

Demoscéna

Co je demoscéna už nikdo dnes pořádně neví. Populární byla zejména v éře DOSu, kdy se s ním setkalo spousta lidí, dema se různě předávala na disketách, Internet ještě pořádně neexistoval. Vše začalo na Amigách a Commodore, ještě mnohem dříve. Tuhle před PC éru jsem ještě ani já nezažil, ale kupodivu právě tyhle prastaré platformy jsou to, co demoscénu drží i dnes. PC demoscéna je podle mne už celkem dost okrajová záležitost. Uvádím níže pár věcí, které jsem vytvořil a stojí za zmínku. Je to spíše k archivním a dokumentačním účelům, protože velká část z toho je z dob, kdy ještě nic jako git, nebo snad github neexistoval.

Vysvětlující text je dost často v angličtině jako původní readme ze souborů, předkládat je to zbytečné, koho to zajímá, tak si to přeloží :-).

Základy 3D

Jednoduché 3d efekty v MS DOSu v Turbo Pascalu.

zdrojové kódy a binárky

First junglizt demo attempt

This was my first attemp to make something like demo, it was coded in plain old Turbo Pascal with inline Assembler. Each effect has own exe, which is executed one after one. Most effects was coded. It woks under DosBox, but a timing is not very good. It was made in 1998.

plain
stars

Sulfur 15CH

My second democode thing, was made in C, some basic effects, beginer level. Later I have made Win32 PTC, Win32 DirectX and Linux port.

blobs
3d star

Pest

This was my last demo, whole demo was made with watcom C++ under DOS protected mode, so I could use whole PC memory. You can see some 3d stuff with camera nad lens flares, graffiti, skateboard video and some effects. For 3d engine I have used VDT demo engine from some Romania demo coder. You can try to run demo under DosBox. I tried and some parts works good, some don't, sorry.

skateboard
3d flare

Hudba

Udělal jsem i pár tracků ještě v legendárním FastTrackeru. Jde převážně o jungle, drum'n'base, hip hop. Je to z let 1998 - 2000. Formát hudby je XM, přehrajete ho např. ve WinAMPu a možná i něčem dalším.

NameStyle
Selection of life drum'n'base
Drum beat hardstep
Candles drum'n'base
Kill my fuckin' brain dark-hard step
Trance da worldz ambient jungle

Trance da worldz je remix tracku jednoho mého ex kolegy s FELu - měl nick ILL.

Ostatní aplikace

Udělal jsem i pár programů pro Windows - Win32 - v dobách, kdy bylo velmi populární Delphi, potažmo C++ Builder, zkoušel jsem to i v klasickém Visual C++ s MFC, ale to s Delphi opravdu nedalo srovnat. Kdepak je Delphi dnes.

Kromě toho stojí za zmínku i některé web aplikace.

Zubní výkazy

Win32 GUI aplikace pro zjednodušení vyplňování formulářů pro zubaře. Napsal jsem to ve svém volném čase na prosbu jednoho zubaře. Jednu verzi jsem udělal v Delphi 2.0 a druhou ve Visual C++ (verze 5) jako MFC aplikaci zejména kvůli studijním účelům. Dělat Win32 GUI v MFC je mnohem náročnější než dělat to samé v Delphi, náročnější a trvá to mnohem déle. Deplhi zdrojáky a binárky jsem ale nějak potratil, proto je k dispozici jen Visual C++ verze. Jako databáze kódů zubařských výkonů je použit XML soubor.

Visual C++ MFC binárky

Visual C++ MFC zdrojové soubory

NdevInfo

NdevInfo is the application, which is used for the control how lines and interfaces in a network environment (routers, switches etc.) are utilized. Current support is for cisco routers only. It contains command line tool for analysis of device configurations and web user interface for a presentation. Static analysis is made by command line program, which is coded in C++, presentation is built in PHP5 with Zend Framework 1.

routerlist
routerlist

Source code

Kontakt

Pokud mne chcete kontaktovat tak mi napište na koubel[att]volny. Oslovit mne také můžete přes linked-in.